Проектът за завод до Дебелт буди притеснения за околната среда и здравето
Над 300 души от село Дебелт изразиха категоричното си несъгласие с проекта за изграждане на завод за рециклиране на литиево-йонни батерии.
Подписката с отрицателно становище вече е внесена в Регионалната инспекция по околна среда и води в Бургас. Вчера вечерта над 50 местни жители се събраха на второ обществено обсъждане, за да обсъдят инвестиционното намерение. На срещата присъства и инж. Гошо Атанасов – общински съветник от Средец, който запозна хората с рисковете и последиците от изграждането на подобен завод.
Теренът, предназначен за завода, се намира непосредствено до водоем и Средецка река, която се влива в Мандренското езеро, което във Черно море. Инж. Атанасов посочи, че близостта до водоема е сериозен риск, тъй като заводът ще преработва около 10 тона батерии денонощно. Зарядните батерии, въпреки че изглеждат безопасни, съдържат опасни химични елементи като олово, кадмий, живак, литий и никел, които при изпускане могат да замърсят почвата, подпочвените води и въздуха. Запознати с работата на подобни заводи, предупреждават, че през последните две години в Европа са регистрирани десет аварийни експлозии, което усилва притесненията на местните жители относно риска от радиоактивно замърсяване.
Инж. Атанасов добави, че България няма лицензирани депа за безопасно съхранение на отпадъците от рециклирането на батерии, което означава, че токсичните материали ще останат в земята и ще проникнат в почвата и водата. Величка Хемпел изрази опасение, че селото и регионът могат да се превърнат в „сметището на Европа“ заради близостта на завода до пристанище Бургас, само на 20 километра разстояние, което позволява внос на батерии от много европейски страни. Тя припомни и, че същата фирма – „Ли-Кинг Батери“ ООД – е била отхвърлена в село Тополица, община Асеновград, след масово недоволство и подписка с над 2000 подписа.
Практиката показва, че при подобни заводи в Европа се случват аварии веднъж или два пъти в годината, а при инциденти обикновено се налага евакуация в радиус от 20 до 30 километра, което при случай на авария край Дебелт би засегнало множество населени места. Жителите на Дебелт призовават за по-широка обществена мобилизация – не само от тяхното село, но и от цялата община Средец, област Бургас и околните населени места. Те подчертават, че проектът представлява регионална екологична заплаха с възможни последици, които могат да стигнат далеч извън административните граници.
Коментари